שרון בורשטין

יתרונותיו של חוג תיאטרון לילדים

יתרונותיו של חוג תיאטרון לילדים – להציג את עצמי טוב יותר

הצטרפות לחוג תיאטרון לילדים, היא לא רק הזדמנות לחוויה יצירתית ומהנה של העברת זמן איכות מחוץ לבית, היא הזדמנות לחשיפתם של הילדים לסל כלים נרחב של כישורי חיים אותם יוכלו לממש גם ובעיקר מחוץ לחוג ולבימת התיאטרון.

 

למה דווקא חוג תיאטרון?

תיאטרון הוא מקום בו הכל אפשרי. חילופי התפקידים והמעבר המהיר בין פנטזיה ומציאות שהם חלק מובנה ובלתי נפרד מהחוויה התיאטרלית והמשחקית, מאפשרים לילדים לחוות ולהתמסר לתחושות שונות שבחיי היומיום הם נמנעים מהם מסיבות שונות. האפשרות להשתתף בקבוצה המאפשרת מרחב תנועה ועשייה מגוון ומכיל, תורמת לביטחון העצמי של הילד/ה ולהכרה ביכולות וביתרונות הייחודיים לו. בניגוד, למשל, לפעילויות ספורט בהן המטרה היא ניצחון והצטיינות, הכלים, התרגילים וההתנסויות השונים בחוג התיאטרון מבליטים את הצדדים החיוביים שבשונות של כל אחת ואחד מאיתנו ואת חשיבות של המגוון והמקוריות. באופן כזה נבנית תחושת שייכות לקבוצה המתבססת על אינדיבידואליות בריאה ועל יכולת והסכמה לחשיפה מול קהל צעיר ומבוגר.

 


משחק מפתח חשיבה עצמאית ומקורית. באמצעות תרגילים ייעודיים וכחלק בלתי נפרד מעבודת התיאטרון השוטפת, מתרגלים המשתתפים הצעירים שוב ושוב יכולות של אלתור וחשיבה יצירתית, התורמות לביטחון העצמי שלהם ולפיתוח צדדים רגשיים נוספים כמו הקשבה לאחר, בדיקת גבולות קבוצתיים ואישיים, התמודדות עם ביקורת עצמית וחברתית ויכולת תקשורת. האפשרות להתנסות בקשת שלמה של רגשות ומצבים מתוך "עמדה משחקית" מאפשרת למשתתפים להתמודד גם עם מצבים ותפקידים שבחיי היומיום שלהם הם פיתחו מהם רתיעה או הימנעות מסיבות כלשהן.


תיאטרון הוא עולם דינאמי. מעבר לצרכים הרגשיים המקבלים מענה באמצעות כלים משחקיים, גם הצורך הטבעי של ילדים בתנועה ותזוזה מקבל התייחסות מגוונת. הדגש על תנועתיות, על הבעה באמצעות הגוף ועל פעילות אקטיבית, הופך את חוג התיאטרון למקום בו מתבצעת תנועה מודרכת ובטוחה, בה ניתן למתוח ולאתגר את גבולות הגוף הפיזיים והנפשיים כאחד. החשיפה לסוגים שונים של סגנונות תיאטרליים כמו פנטומימה, תיאטרון רחוב, הצגות מוסיקליות, תיאטרון תנועה ותיאטרון בובות, מעשירה עוד יותר את ההתנסות הדינאמית והמגוונת ואת אפשרויות המבע וההבעה של המשתתפים הצעירים.


כי אין כמו להיות במרכז הבמה. מעבר לתכנים ולפעילויות השונות שמציע חוג התיאטרון במהלך השנה, מתבצע בחוג תהליך מתמשך ששיאו בהצגת או הופעת הסיום של החוג. העבודה המשותפת, היצירה הקבוצתית והחזרות האישיות והכלליות, חוברות כולן למסע שהוא כולו היכרות עם עצמנו דרך עיבודה, בימויה והעלאתה של הפקה מקורית משלנו. במופע הסיום מגיעה לשיא ההתמודדות האישית המחזקת והמעצימה של עמידה מול קהל ובהכנות אליו מתבצע עיבוד של כל הכישורים, התכנים וההתנסויות בהן פגשנו במהלך השנה.

 

למה דווקא חוג תיאטרון עם שרון?

שרון בורשטיין היא מחזאית, שחקנית ומדריכת תיאטרון ילדים מנוסה ומקצועית. מעבר לניסיונה המצטבר הרב, להיכרותה עם ילדים ועם עולם תיאטרון הילדים, שרון בהכשרתה ובניסיון העבר שלה היא גם עובדת סוציאלית. השילוב הייחודי הזה בין מקצוע וכלי עבודה טיפוליים הכוללים היכרות עם הפסיכולוגיה של הילד, תיאוריות התפתחות שונות ורזי הדינמיקה הקבוצתית ובין הניסיון וההיכרות עם עולם התיאטרון, טכניקות משחק ובימוי, תרגילי הבעה ותנועה ושימוש ביצירתיות, הומור ודמיון, הוא כולו שרון. הצטרפות לחוג התיאטרון של שרון משמעה היכרות עם עולם הבמה והמשחק, אך חשוב לא פחות מכך היכרות של כל משתתפת ומשתתף עם עצמו, עם הפנים והחוץ של גופו וחייו. משמעה כניסה לחוג שהוא גם בית, שהוא גם שער לעולם שלם של חוויה, תנועה, הבעה וצמיחה אישיות.

 חזרה למאמרים..

צור קשר

השאירו פרטים ואחזור בהקדם: